روش های جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

امروزه جراحی‌های زیبایی مختلفی با پیشرفت علم در جامعه رایج شده است. جراحی زیبایی پلک به‌عنوان یکی از این جراحی‌ها علاوه بر زیبایی به‌عنوان عاملی برای برطرف نمودن عارضه در پلک ها محسوب می‌شود. جراحی زیبایی پلک در نگاه اول به‌عنوان یکی از شاخه‌های جراحی پلاستیک محسوب شود که برای برطرف نمودن مشکلات مربوط به پلک در میان جراحان زیبایی مهم تلقی می‌شود.

جراحی زیبایی پلک و تأثیر آن در روحیه افراد

زیبایی یکی از نیازهای غریزی در وجود هر انسانی است. با توجه به ارتباط میان میزان اعتمادبه‌نفس افراد با ظاهرشان می‌توان به این نکته پی برد که با برطرف نمودن هر عارضه در صورت و دیگر اندام‌های بدن در فرد احساس خوشایندی ایجاد خواهد شد. در این میان جراحی زیبایی پلک که توسط متخصصین و باظرافت و دقت کامل صورت می‌گیرد، در برخی از افراد که دچار این‌چنین عارضه‌هایی هستند، توصیه می‌شود.
با جراحی زیبایی پلک می‌توان در ظاهر افراد و میزان شادابی چهره‌شان تغییراتی را ایجاد نمود. همان‌طور که صورت و به‌خصوص چشمان هر فردی با مخاطب در ارتباط است، وجود هرگونه مشکل و عارضه در این قسمت از بدن می‌تواند در شرایط روحی افراد ازجمله کاهش اعتمادبه‌نفس و حتی افسردگی تأثیرگذار باشد. البته نمی‌توان از حالت درمانی جراحی زیبایی پلک نیز صرفه نظر کرد و گاهی اوقات افراد برای بهتر شدن شرایط جسمی در صورت به این جراحی روی می‌آورند.

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چیست

نام علمی که در میان پزشکان از جراحی زیبایی پلک به میان می‌آید، بلفارو پلاستی است. این نوع جراحی به‌عنوان یکی از شاخه‌های جراحی زیبایی پلاستیک محسوب می‌شود. جراحی زیبایی پلک اغلب در میان افراد میان‌سال که دچار عارضه‌هایی نظیر افتادگی‌های پوست اطراف پلک، پف‌های آزاردهنده در بالا و زیر پلک می‌باشند، صورت می‌گیرد.
البته نمی‌توان این جراحی را فقط به این رده سنی در جامعه معطوف نمود، افراد جوان و کم‌سن‌وسالی هستند که به دلایل ژنتیکی و یا مشکلات دیگر دچار این‌چنین عارضه‌هایی هستند و جراحی زیبایی پلک توسط پزشک متخصص به آن‌ها توصیه می‌شود؛ اما نباید زود اقدام به جراحی نمود. شاید فرد دچار نوعی بیماری است که اثرات آن به‌صورت پف در پلک و پوست اطراف آن ظاهر می‌شود. شخص می‌تواند با مراجعه به پزشک و انجام یک سیری کامل از آزمایش‌های چکاپ سپس سراغ جراحی زیبایی پلک برود، چراکه ممکن است دچار بیماری متابولیکی باشد و پف‌های اطراف پلک او شاید از این بیماری ناشی شده است.

درمان عارضه‌های پلک با استفاده از جراحی زیبایی پلک

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، پوست اطراف چشم اگر دچار عارضه‌هایی مانند افتادگی و پف شده باشد، می‌توان یکی از گزینه‌ها را جراحی زیبایی پلک دانست؛ اما پزشک با بررسی پوست پلک بالا و پایین شمارا برای انجام این عمل توسط متخصص راهنمایی خواهد کرد. چراکه پوست پلک بالا اغلب در اثر افزایش سن دچار پوست اضافی شده که به حالت افتادگی بر روی چشم‌ها مانع از دید مناسب و همچنین آسایش در فرد می‌شود.
در پلک‌هایی پایینی رایج‌ترین عارضه‌ها که می‌توان با جراحی زیبایی آن را برطرف نمود، چین‌وچروک‌هایی ظریف و گاه عمیق و گود و فرورفتگی‌هایی در پلک و همچنین بیرون‌زدگی کیست‌های چربی در پلک پایین است. مسلماً با چنین شرایطی فرد شادابی و زیبایی چهره خود را تا قسمتی از دست خواهد داد و حتی در میزان، اندازه و شرایط دید او نیز مشکلاتی بروز خواهد کرد. پزشکان متخصص با جراحی زیبایی پلک علاوه بر زیبایی چشم‌ها، شرایط مناسب برای دیدن را نیز برای شما عزیزان فراهم می‌کنند.

روش‌های انجام جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با توجه به تشخیص پزشک در سه حالت بیهوشی کامل، بیهوشی نیمه‌کامل و همچنین بی‌حسی به‌صورت موضعی صورت می‌گیرد. هریک از حالت‌های بالا با توجه به شرایط جسمی و روحی بیمار توسط پزشک و متخصص بیهوشی انجام می‌شود که پزشک متخصص قبل از جراحی زیبایی پلک در رابطه با هریک از روش‌های بالا با بیمار خود صحبت خواهد نمود. به دلیل استرس بالای این عمل اغلب افراد گزینه بیهوشی کامل را ترجیح می‌دهند و افراد دیگر اغلب با یک بی‌حسی موضوعی به این جراحی رضایت نشان می‌دهند.

علت نیاز به جراحی زیبایی پلک

متاسفانه چشم اولین جایی است كه علایم پیری را نشان می دهد. پلك بالا و پایین ممكن است پف آلوده شوند، چین و چروك پیدا كنند و به این ترتیب سن افراد را بیشتر نشان دهند. این حالت تورم و پف معمولا صبح ها بیشتر هستند و به تدریج دایمی تر شده، كم كم ابروها پایین تر می آیند. این مشكلات فقط مربوط به سن نمی باشند و می توانند ارثی و حتی در سنین سی سالگی به وجود آیند. البته این حالت می تواند آلرژیك نیز باشد. پلك بالا ممكن است آنقدر پایین بیفتد كه در دید بیمار نیز اختلال ایجاد نماید. درمان معمولاً در سنین میان سالی است ولی اصولاً اگر زودتر انجام گیرد بهتر است زیرا از پیشرفت علایم جلوگیری كرده نتایج بهتری در پیش خواهد داشت.

بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) نام عملی است كه به كمك آن چربی ها و پوست اضافی برداشته می شود. لیفت پلك بالا در بیمارانی كه نیازمند برداشتن بافت های شل شده پلك هستند انجام می گیرد. این مشكل را می توان با بالا بردن ابرو نیز درمان نمود. عمل پلك پایین در بیمارانی كه دچار پف این پلك هستند انجام می گیرد. چین وچروك های اطراف پلك با این عمل كاهش می یابند. برای از بین بردن كامل این چروك ها می توان از پیلینگ استفاده نمود. در كل بلفاروپلاستی عملی برای برداشتن پوست و بافت چربی اضافی است.

این عمل معمولا با بیحسی موضعی انجام می گیرد ولی می توان آن را با بیهوشی عمومی نیز انجام داد. این عمل برای پلك های بالا معمولا یك ساعت طول می كشد. اگر بیمار بیهوشی عمومی گرفته باشد باید یك شب در بیمارستان بخوابد. بخیه ها چهار تا هفت روز بعد كشیده می شوند. تورم و خونمردگی اطراف چشم عادی است ولی به تدریج از بین می روند. بیماران یك هفته بعد می توانند سر كار بروند.

بهتر است درست پس از عمل از عینك آفتابی استفاده شود و به این ترتیب بیمار می تواند در اسرع وقت فعالیت روزانه خود را شروع كند. محل برش این عمل پس از مدتی از بین می رود و قابل تشخیص نمی باشد. می توان پلك پایین را بدون برش و از طریق ملتحمه عمل كرد. دید بیمار در اثر این عمل هیچ تغییری نمی كند، چرا كه عمل بلفاروپلاستی فقط با نسوج اطراف چشم سر و كار دارد.

باید توجه نمود كه می توان عمل زیبایی پلك بالا و پایین را با هم و در یك عمل انجام داد، حتی می توان این عمل را به همراه لیفت صورت انجام داد. این عمل هم برای مردان و هم برای زنان قابل انجام است. در هر حال در هر دو گروه نتیجه عمل عالی است و در جوان سازی بیمار بسیار موثر میباشد.

نمونه ای از تصویر قبل و بعد از انجام جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) را میتوانید در اینجا مشاهده کنید. جهت مشاهده تصاویر بیشتر لطفاً به گالری تصاویر سایت و یا حضوراً به مطب مراجعه فرمایید.