جراحی زیبایی سینه

عمل جراحی زیبایی سینه با اهداف متفاوتی از جمله بزرگ کردن وکوچک کردن سینه و همچنین بازسازی و بالا کشیدن آنها انجام می‌پذیرد. یکی از عمل‌های زیبایی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است جراحی زیبایی سینه است، بانوانی که به دلیل بزرگی یا کوچکی سینه‌هایشان اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند یا احساس می‌کنند فرم هر کدام متفاوت از دیگری ست می‌توانند با انجام یک عمل جراحی سینه، خود را از شر این مشغله‌های فکر رها کنند و زیبایی را به اندام خود هدیه دهند.

جراحی زیبایی سینه و فرم دهی به آن

یکی از انواع عمل‌های جراحی زیبایی سینه ماستوپکسی می‌باشد که طی آن فرم دهی لازم به سینه‌ها داده خواهد شد. اکثراً پیش می‌آید که افرادی به دلیل بالا رفتن سن یا شیر دادن با عوارضی چون افتادگی سینه‌ها روبرو می‌شوند در این مواقع می‌تواند تحت عمل جراحی زیبایی سینه قرار بگیرید و فرم مناسب را به سینه‌های خود بازگردانید.

در این عمل جراحی بافت سینه‌ها به سمت بالا منتقل می‌شوند و فرم به ظاهر سفتی پیدا می‌کنند. البته لازم است بدانید که حجم بافت‌های سینه کاهش یا افزایش نمیابد بنابراین پس از پایان عمل نباید انتظار تغییر سایز سینه‌ها را داشته باشید، در این عمل فقط قرار است فرم سینه‌های شما تغییر یابد. انتقال پاپیلا به سمت بالا نیز از دیگر کارهایی ست که طی این عمل جراحی زیبایی سینه انجام می‌شود.

جراحی زیبایی سینه و کوچک کردن آن

به عمل جراحی زیبایی سینه که با هدف کوچک کردن سینه انجام می‌شود “ماموپلاستی” گویند. در این عمل هدف کاهش حجم سینه‌های فردی است که بزرگی آنها موجب بروز گردن درد و کمر درد و ایجاد مشکلات جسمانی برای او شده است. در این عمل تمرکز بر روی مواردی چون بافت اضافی غده‌های سینه، چربی، پوست و آرئول است و به سه روش متفاوت قابل انجام است این روش‌ها مربوط به محل برش‌های تعیین دشه است و شامل:
1.    برش T مانند وارونه که از آرئول به طرف پایین و در امتداد چین سینه کشیده خواهد شد.
2.    برشی در اطراف آرئول و به سمت چین نسینه
3.    برش دایره مانند در اطراف آرئول
انتخاب برش مناسب بستگی به آناتومی بدن فرد، سایز سینه‌ها و نوع بافت دارد. خوب است بدانید که در مراحل بعدی بافت‌ها و چربی‌های اضافه سینه برداشته می‌شود و متخصصین سعی می‌کنند با بافت باقی مانده یک فرم مناسب برای سینه‌ها ایجاد کنند، مکان نوک سینه نیز در مراحل بعدی تغییر خواهد کرد.

جراحی زیبایی سینه و بزرگ کردن آن

یکی دیگر از انواع جراحی زیبایی سینه به افزایش سایز سینه‌ها اختصتص یافته است این عمل جراحی زیبایی سینه به این شکل انجام می‌شود: تعبیه پروتز در بخش پشتی سینه‌ها برای افزایش حجم و فرم دهی مناسب که در نهایت منجر به افزایش سایز سینه‌ها به میزان یک کاپ خواهد شد. از این عمل برای مسان سازی اندازه سینه‌های ناهمسان نیز استفاده می‌شود.
در این نوع از عمل جراحی زیبایی سینه نیز روش‌های متعددی برای قرار دادن پروتز تعریف شده است که بسته به شرایط جسمانی، نوع آناتومی و همچنین نظر متخصص می‌توان مناسب‌ترین روش را مورد استفاده قرار داد. در بعضی از این روش‌ها می‌توان برش را در بخش پایینی سینه و دقیقاً در چال زیر بغل یا زیر سینه (بالاتر از چین سینه) و یا در ناحیه اطراف آرئول ایجاد کرد.
برش باید در منطقه‌ای انجام شود که آسکار حاصله هرگز قابل مشاهده نباشد، محل دقیق قرار گیری پروتز نیز بخش پشتی بافت سینه و زیر عضله دیواره قفسه سینه است در مراحل بعدی نیز پروتز در بخش مرکزی و پایین نوک سینه تعبیه می‌شود. زمان لازم برای انجام این عمل حدود 2 ساعت است و مشاوره‌های لامز در خصوص کوتاه کردن طول درمان نیز به شما داده خواهد شد.

جراحی زیبایی سینه و بازسازی آن

این عمل می‌تواند به‌صورت سرپایی انجام شود اما بهترین روش برای انجام آن با توجه به عوامل زیر تعیین می‌شود:
1.    ماستکتومی و نتایج آن
2.    بافت طبیعی موجود در سینه
3.    نوع پروتز و چونگی تعیبه آن
از دیگر انواع عمل زیبایی سینه، جراحی ترمیمی ست، این نوع جراحی برای افراد مبتلا به سرطان که بافت سینه‌های خود را از دست داده‌اند نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت.

در اغلب اوقات بیماران از شنیدن عوارض اعمال جراحی واهمه دارند و به همین دلیل جراحان نیز در مشاوره‌های قبل از عمل کمتر به این مسئله می‌پردازند. نکته حائز اهمیت این است که جراحی‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی با عوارض و پیامدهای بالقوه‌ای همراه است. دسته‌ای از عوارض در مورد تمام اعمال جراحی مشترک است و ربطی به جراحی زیبایی ندارد ولی دسته‌ای از عوارض و پیامدها خاص اعمال جراحی زیبایی است.

مهمترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن اشاره کرد، این است که ذکر این عوارض و پیامدها فقط به منظور آگاه بودن بیمار است و اصلاً دلیلی ندارد که این عوارض برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می‌گیرند به وجود بیاید.

عوارض جراحی بزرگ کردن سینه با پروتز را می‌توان همچون سایر اعمال جراحی به دو گروه عمده عوارض عمومی و عوارض اختصاصی تقسیم‌بندی کرد.

1- عوارض عمومی جراحی پروتز سینه

عوارض عمومی جراحی پروتز سینه را می‌توان به عوارض زیر تقسیم‌بندی نمود:

الف: خونمردگی و تورم: بروز خونمردگی و تورم پس از عمل جراحی پروتز سینه در ناحیه برش جراحی و اطراف آن پدیده‌ای عادی است، میزان و اندازه این تورم و خونمردگی نیز بر حسب شرایط بیمار متفاوت است و ممکن است در ناحیه برش جراحی، زیر خط سینه و ناحیه خط وسط قفسه سینه باشد. در هر صورت این تورم و خونمردگی با گذشت زمان و حداکثر ظرف مدت هفت تا ده روز از بین می‌رود.

ب: درد: درد پس از عمل قسمتی اجتناب ناپذیر از پیامدهای عمل جراحی است. ولی در جراحی پروتز سینه خصوصاً اگر پروتز در ناحیه زیر عضله بزرگ سینه‌ای باشد، نسبت به سایر اعمال جراحی زیبایی کمی بیشتر است. خوشبختانه امروزه با استفاده از داروهای ضد درد و شل‌کننده‌های عضلات که در ناحیه عمل و محل قرار گرفتن پروتز تزریق می‌شود از میزان این درد پس از عمل کاسته شده است.

ج: جا و اثر زخم: یکی از عوارض مورد توجه تمام بیماران در اعمالی که با برش جراحی انجام می‌شود، به وجود آمدن جا و اثر زخم جراحی است. همانطوری که می‌دانید برش‌های مرسوم عمل پروتز سینه، برش دور هاله سینه و برش روی خط زیر سینه است، از این دو برش معمولاً اثر برش خط زیر سینه به سبب وجود چین طبیعی با اثر و جای بسیار کمتری همراه است، برش دور سینه نیز در غالب اوقات با اثر و جای کمی همراه خواهد بود.

2- عوارض اختصاصی جراحی پروتز سینه

از عوارض مخصوص عمل بزرگ کردن سینه با پروتز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف: حس نوک سینه: مسئله تغییرات حس نوک سینه غالباً در مورد برش دور هاله سینه مطرح می‌شود. البته یکی از دلایل تغییر حس نوک سینه فشار پروتز بر روی پوست است که گاهی اوقات در مورد هر دو برش عمل پروتز سینه دیده می‌شود و کاملاً موقتی است. در مورد برش دور سینه نیز اگر اختلالی در حس نوک سینه به وجود آید موقتی است و نباید به صورت طولانی مدت مشکل عمده‌ای ایجاد نماید.

ب: تشکیل کپسول فشارنده: یکی از عوارض نسبتاً نادر عمل پروتز سینه تشکیل کپسول فشارنده در دور پروتز است، خوشبختانه امروزه با تولید پروتزهای جدید که با تکنولوژی جدیدتر تولید می‌شوند از میزان بروز این عارضه کاسته شده است ولی به هر حال اگر چنانچه کپسول فشارنده‌ای اطراف پروتز تشکیل شود، علایمی چون درد سینه، ثابت شدن و عدم تحرک پروتز و در نهایت بدشکلی سینه به وجود می‌آید. در این شرایط باید بیمار تحت عمل مجدد و تعویض پروتز قرار گیرد.

ج: جراحی مجدد و تعویض پروتز: در واقع نباید این مشکل را جزء عوارض پروتز سینه مطرح کرد ولی به سبب کثرت سوال بیماران در این مورد بهتر است به آن نیز اشاره کرد. اصولاً پروتز سینه را نباید تعویض کرد مگر اینکه بیمار با آن دچار مشکل شده باشد. این مشکلات عبارتند از:
● تشکیل کپسول فشارنده
● پارگی پروتز
● تغییر سایز بیمار
● تغییر وضعیت پوست و نسوج بیمار

در مورد کپسول فشارنده و پارگی پروتز قبلاً توضیح داده شده است ولی یکی از مشکلاتی که ممکن است بیماران با گذر زمان با پروتز خود پیدا کنند، تغییر سایز و وضعیت پوست و نسوج بیمار است، پروتز به سبب مصنوعی بودن خود در گذر زمان وضعیت ثابتی دارد و تغییر سایز پیدا نمی‌کند، ولی بیماران با گذر زمان دچار چاقی و لاغری و پیری می‌شوند و در اثر این تغییرات پوست و نسوج زیرین آن به تدریج قوام و کیفیت خود را از دست می‌دهند. به این ترتیب پروتز دیگر با شرایط جدید پوست و نسوج نگهدارنده هم‌خوانی ندارد و به همین دلیل است که ممکن است پس از گذشت چندین سال لازم باشد تا یک عمل ترمیمی بر روی سینه انجام شود و شاید لازم باشد سایز پروتز را نیز بر حسب شرایط و نیاز بیمار تغییر داد.

د: پاره شدن پروتز: یکی از عوارض احتمالی و بسیار نادر، پاره شدن پروتز است. در حال حاضر و با تکنیک‌های جدید، پروتزها به ترتیبی ساخته می‌شوند که حتی با فشارهای زیاد دچار پارگی نشوند، البته اصابت اجسام نوک‌تیز، اصابت گلوله و تصادفات بسیار شدید از این قاعده مستثنی هستند. ولی در هر صورت و به صورت بسیار نادر ممکن است پروتز پاره شود. در صورت پاره شدن پروتز، بیمار ممکن است یکی از علایم زیر را تجربه نماید:
● احساس حالت برآمده در گوشه‌ای از سینه بر روی پروتز
● تغییر شکل پروتز
● احساس درد در نقطه‌ای خاص از جدار پروتز که با تورم همراه است

بهترین راه تشخیص پارگی پروتز انجام MRI است و چنانچه پارگی پروتز تایید شود باید با جراجی مجدد آن را تعویض نمود.